Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

A- A+
HAKKIMIZDA

GENEL DURUM :

Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Adana Adliye Sarayına 18 km. mesafede Ceyhan yolu üzerinde ve Kürkçüler mevkiinde 34040 m² alan içerisinde Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun kuzeyinde inşa edilmiş olup 20.000 m² kapalı alanı bulunmaktadır.

a) Kapasite ve Tipi : F Tipi Ceza İnfaz Kurumu olup maksimum 368 kişiliktir.

b) Blok ve Koğuş Sayısı : Ceza infaz kurumu A, B ve C olmak üzere 3 bloktan oluşmakta olup, B blokta iki kısım bulunmaktadır. 103 adet 3 kişilik ve 59 adet tek kişilik oda mevcuttur.

C Blokta 13 adet koridor mevcut olup 36 adet 3 kişilik, 15 adet tek kişilik oda bulunmaktadır. 

 

 

HÜKÜMLÜ – TUTUKLU ZİYARETLERİ

a) Görüş Günleri :Ceza infaz kurumunda hükümlü ve tutukluların mevcut durumuna göre kapalı ziyaretler Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri 3’lü odalara, Perşembe günleri ise tek kişilik odalara olmak üzere 09:00 ile 16:00 saatleri arasında kapalı ziyaret ile aynı gün ve saatlerde her ayın ilk haftası hükümlü ve tutukluların anne, baba, eş, çocuk ve torunları ile açık görüş yaptırılmaktadır.

b) Avukat Görüşleri :Hükümlüler avukatları ile Hafta içi 09:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında, tutuklular müdafileri ile her zaman ve konuşmaları başkalarının duymayacağı, ancak görüşmenin görevlilerce izlenebileceği bir ortamda açık görüş usulüne tabi olarak avukat görüş mahallerinde yapılmaktadır.

Kurum öğretmenleri tarafından okuma yazma bilmeyen yada ilkokuldan terk eden hükümlülerin eğitimleri gerçekleştirilmekte, ayrıca, açık ilköğretim, açık lise, açık öğretim fakültesi kayıt ve takip işlemleri ile yardımcı kurslar verilmektedir.

Cezaevinin çağdaş fiziki koşulları, uzman personel ve donanımlı yöneticilerle, hükümlü ve tutuklular bu atölyelerde zamanlarını değerlendirebilecek etkinlikleri yerine getirebilmektedirler. Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların sorunları arasında yer alan; kişiler arası ilişkilerde ortaya çıkan sorunlarla, kişisel ve sosyal alan oluşmasındaki sorunlar ve zamanın değerlendirilememesi gibi sorunlara ADANA F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda çağdaş anlamda çözümler getirilmiştir.

 

Mesajının bilincinde hürriyeti bağlayıcı cezanın infazındaki temel amaçların en önemlisi olan hükümlünün rehabilitasyon çalışmaları sonucu topluma yeniden kazandırmaya çalışmaktadır. ADANA F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Personeli yasaların ve ceza infaz kurumunun imkanları ölçüsünde tutuklu ve hükümlülere her hangi bir ayrım yapmadan insana yakışır uygulamalara özen göstermekte yasal haklarını kullanmalarını sağlamaktadır. Anayasal ve kişisel haklara gerekli saygı ve özen gösterilmektedi

Adres

Yürekli Mahallesi 5595 sokak.NO:20 Posta Kodu :01220 Sarıçam/ADANA

Telefon

0322 385 33 31-32

FAX:0322 385 33 29

E-Posta

adana.ftcikisaretadalet.gov.tr